Види шкіри
Види шкіри (типи шкір)
Існує безліч класифікацій шкір, які розрізняються по виду і віку тварин, з яких вони отримані, а також щодо способів їх обробки і фарбування. Ось деякі приклади:
Анілінова шкіра (aniline leather) - шкіра, пофарбована органічними барвниками з мінімальної технологічної обробки.
Анілінова шкіра є найякіснішою з усіх шкір. Їй характерні викликані природою сліди, наприклад, рубці і різні колірні відтінки. Саме цей вид шкіри є більш чутливою і схильною до патинування (придбання антикварного вигляду) у процесі експлуатації.
Буйволова шкіра -за своїми основними характеристиками дуже близька до бычине, але шкури мають ще більшим розміром і цікавою «жатой» фактурою. На жаль, цей тип шкіри в Росії мало поширений.
Бичина - її товщина, на відміну оттелячьей шкіри, становить 2,5-5 мм, а розмір шкур може перевищувати 2,5 м2. Традиційно вона носить назву «шорно-седельная». Спочатку вона застосовувалася для виробництва сідел, сбруй та інших елементів упряжі. В даний час бичина використовується, як правило, для виготовлення джинсових ременів, сумок в етнічному стилі, кофрів і рюкзаків. Цей вид шкіри краще інших підходить для ручного і механічного тиснення. Завдяки товщині і міцності шкіри, вироби з неї можуть служити практично вічно.
Велюр (фр. velours — оксамит, від лат. villosus — волохатий, волохатий) - шкіра, виготовлена з свинячих, рідше овечих шкур хромовим дубленням з обробленої методом шліфування лицьовою поверхнею. Цю шкіру з виворітного боку подворсовывают під замшу. Цей матеріал однаково може бути м'яким і тонким, також жорстким і товстим, все залежить від технології обробки. Застосовується для виготовлення верху взуття, одягу та галантерейних виробів.
Вороток (shoulder, neck) - ділянка шкіри, розташований між головною частиною і чепраком.
Виросток - шкіра теляти, який перейшов на рослинний корм, змінює первинний волосяний покрив в процесі линьки. Якість шкіри гірше, ніж у опойка, переплетення волокон слабкіше. Готова шкіра рівна, товста, з красивою мірою, але не така наповнена, як опойок. З неї виготовляють верх взуття та шкіргалантерейні вироби.
Гладка шкіра - робиться з самого високоякісної сировини, не шліфується. Видаляється тільки шерсть. Пори шкіри залишаються в природному стані: шкіра - "дихає" і, в той же час, термін служби виробу збільшується. Вироби з даного виду шкіри більш зносостійкі. В процесі носіння на поверхні виробу проявляється природна "патина" і воно стає з кожним роком красивіше. Сама високоякісна меблі та взуття робиться з гладкої шкіри.
Замша (chamois leather) - шкіра жирового дублення (тобто сирі шкури, піддані попередній підготовці. При дубленні просочують жирами). Служить для виготовлення взуття, рукавичок, галантерейних виробів, верхнього одягу, курток, спідниць, а також в якості фільтруючого і полірувального матеріалу. Высокачественную взуттєву замшу отримують з шкур оленячого опойка, виростка і російської куцохвостої вівці, технічну - з овчин російських довгохвостих овець, протиральну - із шкур дорослих оленів, російської овчини. Замша має високу тягучістю і пористістю, яка зумовлює її велику повітропроникність. Замша відрізняється особливою м'якістю, яку вона зберігає не тільки після замочування у воді, а також після миття у мильній воді, чому Замшу називають також «миється шкірою». Цей матеріал менш стійкий, ніж гладка шкіра і вимагає ретельного догляду.
Лайка - М'яка, еластична шкіра, выделываемая з шкур ягнят і козенят хромовим або хромо-жировим дубленням. Поверхня міру гладка, без зморшок. Лайка застосовується майже виключно для виготовлення рукавичок.
Мерея (grain) - малюнок на лицьовій поверхні вичиненої шкіри. Розрізняють природні (по належності до конкретного виду тварини) і штучні міру (наносять тисненням).
Наппа - Тонка полуанилиновая шкіра, вироблена зі шкір великої рогатої худоби.
Шкіра наппа - надзвичайно м'який і еластичний матеріал, який зазвичай використовується для виробництва високоякісних гаманців, комплектів туалетного приладдя, та інших шкіряних товарів.
Напплак - Шкіра з нанесеним лаковим покриттям. Найчастіше це лакована наппа.
Натуральна замша - Шкіра, вироблена жировим дубленням зі шкур оленів, лосів, диких кіз. Це м'яка, пухка, але дуже міцна бархатиста шкіра з густим, низьким ворсом на лицьовій поверхні.
Нубук (nubuck) - мілковорсиста шкіра хромового дублення з подшлифованной дрібнозернистими абразивними матеріалами (наприклад, піском) лицьовою поверхнею.
Застосовується для виготовлення галантерейних виробів, деталей верху взуття і обтягування м'яких меблів.
Найчастіше ще менш захищений від забруднення і засалювання ніж замша. Нубук вимагає уважного ставлення, особливо в перший місяць носіння. Нубук як губка вбирає в себе будь-яку вологу і буде добре, якщо саме в цей період Ви будете особливо обережними. Пізніше це проходить. Пам'ятайте, що нубукові речі світлого забарвлення з часом темніють, а темні - світлішають. Нубук - міцний і зносостійкий, при належному догляді.
Розрізняють: натуральний нубук, штучний нубук, нубук-ойл.
Натуральний нубук виготовляється з натуральної шкіри. Має на лицьовій поверхні слабкий ворс, що надає шкірі гарний зовнішній вигляд — вона стає бархатистою. Нубук з натуральної шкіри має хорошу повітропроникність. До недоліків цієї шкіри відносять низьку зносостійкість і необхідність догляду за виробами. Вироби з натурального нубука необхідно чистити спеціальними засобами.
Штучний нубук або синтетичний набагато дешевше нубука з натуральної шкіри. Це - багатошаровий полімерний матеріал, який має бархатисту структуру і схожий за зовнішнім виглядом з натуральним нубуком. Синтетичний нубук на відміну від натурального не вбирає воду і володіє більш високою зносостійкістю.
Нубук-ойл - це нубук, який в процесі виробництва захистили від вологи, обробивши жировим просоченням. Нубук м'який, бархатистий на дотик, а нубук-ойл на дотик вологим і важче звичайного нубука. Він більш зносостійкий і невибагливий, ніж звичайний нубук.
Оленяча шкіра - Шкіра, в процесі виробництва якої використовується жир, витягнутий з мозку тварин, або інші види жирів. У кінцевому підсумку виходить еластичний матеріал, подібний замші, зазвичай сильно прокопчений, що перешкоджає розкладанню клітин. Цей вид шкіри зазвичай використовується для виготовлення портфелів і гаманців.
Опойок - М'яка, еластична шкіра, отримана з шкур телят-сисунів.
Опойок - шкіра молодого теляти-сосунки, ще живе на молоці матері. Найбільш цінна шкіра. Волокна тонкі, еластичні, густого переплетення. Волосяний покрив теляти гущі, тонше і красивіше, ніж у дорослої тварини. Шкіра теляти виходить м'якою, наповненої, з красивою мірою.
Пергамент - шкіра, яка отримала свою назву від назви грецького міста Пергам. Це недубленая шкіра, вироблена зі шкур ягнят, козенят, телят. Використовується для виготовлення музичних інструментів, наприклад, барабанів, деяких деталей машин, палітурок книжок, а також жіночих прикрас. У минулі часи служив основним матеріалом для письма.
Ремінна шкіра – гладка шкіра, яка спочатку використовувалася для виробництва рушійних ременів шківа. Цей вигляд шкіри часто використовують для виготовлення портфелів і гаманців. Вона досить товста, тверда і гладка на дотик. Ремінна шкіра - єдиний вид шкіри, використовуваної для виробництва розкішних виробів, які можуть зберегти форму без потреби у каркасі. Даний матеріал важче, ніж гладка шкіри.
Риб'яча шкіра - Виробленням риб'ячої шкірою почали займатися ще в давнину, раніше це був один з основних матеріалів для пошиття одягу та взуття. Шкіра риби - матеріал, що має прекрасні споживчі властивості, красиву і різноманітну фактуру. Шкіра виробляється з відходів рыбопеработки і має відмінні перспективи розвитку. Кожна шкіра по-своєму гарна. Лосось-пористий, короп-кошлатий, осетер - з шипами і зірочками. Зараз риб'ячу шкіру почали використовувати у промисловому виробництві, з неї роблять: одяг, взуття, різноманітні аксесуари і предмети декору.
Сап'ян - (goatskin, maroquin leather, saffian leather) - тонка, м'яка шкіра різних кольорів, выделываемая рослинним дубленням зазвичай з козячих шкур, рідше — шкір овець, телят і лошат. Використовується в основному для верху національної взуття. Секрет її виробництва відомий в Росії з XII ст. У даний час не проводиться.
Склізок- Шкіра теляти мертвонародженого
Спилок (спилок-велюр) - Шар шкіри, отриманий в результаті шарування (шерфования) хромових і хромо-жирових ВРХ і свинячих шкір. З товстого і щільного спілка ВРХ изготавливют взуттєві та меблеві шкіри шляхом нанесення штучної міру і спилок-велюр для виробництва одягу. З спілка свинячих шкір виготовляють спилок-велюр для взуттєвого виробництва
Спилок -(split leather, split) - частина шкури (шкіри), отримана після двоїння. Розрізняють лицьовий і бахтармяный спилок. З товстого і щільного спілка великої рогатої худоби виготовляють взуттєві та меблеві шкіри шляхом нанесення штучної міру і спилок-велюр для виробництва одягу. З спілка свинячих шкір виготовляють спилок-велюр для взуттєвого виробництва.
Шагрень - (shagreen leather, shagreen, фр. chagrin) - грубий і пористий шорсткий вигляд недубленой шкіри, виготовлявся з спинний частини шкур коней або куланів і зазвичай забарвлювалася в зелений колір. "Шагрень" в наші дні зазвичай виготовляється з козячих, овечих шкур, а також із шкіри акул і скатів.
Шевро - Рукавички, виготовлені з шевро
М'яка, щільна, міцна шкіра, виготовлена хромовим дубленням зі шкур кіз. На поверхні (мерее) має своєрідний малюнок у вигляді дрібних зморшок.
Шеврет - Щільна, еластична шкіра, вироблена з овечих шкур хромовим дубленням. По малюнку міру вона схожа на шевро.
Чепрак - (butt) -важка, щільна, товста шкіра, вироблена жировим дубленням зі шкір великої рогатої худоби, взятих зі спини тварини. Даний вид продукції як правило йде на шкіри для ременів як чоловічих так і жіночих так як це найбільш щільна частина шкури.
Шора - Щільна, товста шкіра, вироблена жировим дубленням зі шкір ВРХ, більш пластична, ніж чепрак.
Юхта - Товста шкіра, вироблена жировим дубленням зі шкір ВРХ, взятих з черева тварини. Значно м'якше і пластичней, ніж чепрак або шора.
Юхта (юхта, російська шкіра) - виробляються з ялового або коров'ячого сировини та шкір однорічних биків, за винятком сировини телячого. Після промивання і міздріння сировина піддається золке, промиванні, тупцювання і разминанию в толчеях і барабанах, обробленні, стружці, віджиманню особи, ученню в киселях, заличке в слабкому дубильном соку і потім дубленню соковому і пересыпочному. Ю. буває біла, червона і чорна. Для білої Ю. відбираються кращі шкіри.... Енциклопедичний словник Ф. А. Брокгауза та В. А. Ефрона
Шеврет (sheep skin, sheep leather) - щільна, еластична шкіра, вироблена з овечих шкур хромовим дубленням. Використовується для верху взуття та галантерейних виробів. По малюнку міру вона схожа на шевро.
Шевро (glazed kid leather, chevreaux, goat leather) - м'яка, щільна, міцна шкіра, площею до 60 дм2, виготовлена хромовим дубленням зі шкур кіз. На поверхні (мерее) має своєрідний малюнок у вигляді дрібних зморшок. Використовується для верху взуття.
Шліфована шкіра і тесненная шкіра - Справа в тому, що шкури часто мають чимало природних дефектів. На шкурах і залишаються подряпини від кущів, гілок, комахи можуть прокусити їх наскрізь. Утворюється дірка, яка вже не затягується. Ці дефекти в процесі виробництва знімають шліфуванням, потім наноситься яке-небудь покриття - щоб поверхня була рівною. Шліфована шкіра в обов'язковому порядку повинна бути пофарбована. Завдяки шліфуванні отримують всім відомий велюр.
Якщо після шліфування ще залишилися дефекти, застосовується тиснення. Використовуються великі плити, якими пресують розігріту шкіру. Пресуванням можна отримати і гладку поверхню і з малюнком (наприклад, пилоподібних - дуже дрібним або великим, у клітинку - в залежності від призначення шкіри).
Шора - щільна, товста шкіра, вироблена жировим дубленням зі шкір великої рогатої худоби, більш пластична, ніж чепрак.
Юхта - (juff, Russian leather) товста шкіра, вироблена комбінованим дубленням зі шкір великої рогатої худоби, кінських і свинячих шкур взятих з черева тварини, з підвищеним вмістом жируючих речовин. Значно м'якше і пластичней, ніж чепрак або шора. Використовується для верху взуття.
Яловка - шкіра корови. Шкури особин жіночої статі зазвичай цінніше, ніж чоловічих. Шкіра виходить витонченіше, еластичними і більш пружною, лицьова сторона рівніше і красивіше. Яловка придатна для виготовлення верху взуття, підошви, задника, рантів, підкладкової підошви і легких ремінців.
- Реставрація шкіри автоРеставрація шкіри авто — це процес відновлення оббивки салону, очищення її від плям і забруднень, повернення оригінального кольору шкіри. Послуга реставрації шкіри автомобілів може запобігти необхідну її заміну.Повна версія статті
- Реставрація шкіри речейРеставрація шкіри речей – процес делікатний і тонкий, що вимагає досвіду і потрібних знань, для досягнення необхідного результату процедури. До речей можна віднести одяг, взуття, аксесуари, галантерею і т. д.Повна версія статті